Novembre 15, 2017
Par Kedistan
197 visites


Ünlü çinli sanatçı ve aktivist Ai Weiwei Zehra Doğan’a destek mektubu yolladı. Mektup Uluslararası Yazarlar Birliği’nin (PEN) 1981’den beri her yıl 15 Kasım’da düzenlediği “Hapisteki Yazarlar Günü” çerçevesinde yayınlandı.

Sevgili Zehra Doğan,

Türk makamları tarafından tutsak edildiğinin haberini aldım. İfade özgürlüğünün kısıtlandığı otoriter bir toplumdan geliyor olmama rağmen, günümüzdeki gerçekliği yansıtan bir resim yaptığı için bir sanatçının tutuklanması karşısında şoke oldum.
“Eğer bir devlet, sanatçıları, gazetecileri veya yazarları bu şekilde hapsedebiliyorsa fikirlerin ve yaratıcılığın korunamadığı ve gelişemediği karanlık bir çağda yaşıyoruz demektir. Böyle bir toplum, dünya çapında fikirlerin serbestçe tartışıldığı çağımızla başa çıkamaz, işleyen bir demokrasi için kesinlikle gerekli olan açık tartışmalar ve eleştirilerden mahrum kalır. Küreselleşmenin meydan okumasına yalnızca ifade ve özgürlüğünü koruyan toplumlarkarşılık verebilir ve olumlu bir gelecek için şans sahibi olabilir.

Bir çok kişi ifade özgürlüğü mücadelesinde bedel ödedi ve ne yazık ki bu gerekliydi. Eserlerinden çok etkilendim ve iyi olmanı diliyorum. Türk hükümetinin sanatçılara, gazetecilere, yazarlara ve akademisyenlere yönelik yanlış tutumunun farkına varmasını umuyor ve düşünceleri yüzünden hapiste bulunan herkesi serbest bırakmasını talep ediyorum. Bir an önce ve koşulsuz serbest bırakılman için çağrıda bulunuyorum.

Ai Weiwei

Zehra Doğan özel dosyasına buradan ulaşabilirsiniz (İngilizce, Fransızca, Türkçe, Kürtçe)


Traductions & rédaction par Kedistan. Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Kerema xwe dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
Translation & writing by Kedistan. You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.

Cet article Sanatçı Ai Weiwei’den Zehra Doğan’a destek mektubu a été publié par KEDISTAN.
Source: